Gwarancja dokładności wymiarowo-kształtnej

Dzisiejsza tendencja do racjonalizacji wielu procesów produkcyjnych, tj. osiągania wysoce precyzyjnych produktów, przy jak najmniejszym koszcie procesu ich wytwarzania, spowodowała stworzenie wysoce efektywnego oraz ekonomicznego sposobu obróbki wielu różnorodnych tworzyw – zarówno metali, jak i tworzyw sztucznych. Metoda opracowania materiałów została stworzona w USA w latach 50. ubiegłego stulecia, gdzie znalazła zastosowanie przede wszystkim w przemyśle lotniczym, lecz nie tylko. Obróbka skrawaniem CNC, czyli Computerized Numerical Control, daje gwarancję dokładności wymiarowo-kształtowej oraz niedużą chropowatość powierzchni metali. Dzięki temu odnalazła swoje zastosowanie m.in. w przemyśle, który wymaga dokładności oraz wysokiej precyzji, którą gwarantują maszyny CNC.

Pracownik przy obróbce metali CNC
Maszyna wykorzystywana do obróbki metali CNC

Na czym polegają procesy obróbki CNC?

Wykorzystując wzór funkcji matematycznej, można wyjaśnić, na czym polega obróbka CNC. Opiera się na przetwarzaniu przez sterownik maszyny odpowiednich parametrów impulsowych oraz binarnych na mechaniczne ruchy frezarek, oraz tokarek. W dzisiejszych czasach urządzenia te w sposób niezwykle dokładny opierają wykonywaną przez siebie pracę na działaniu wraz z cyfrowymi układami sterującymi, zwanymi również minikomputerami. Jednym z najbardziej popularnych sposobów tej właśnie obróbki jest zarówno frezowanie, toczenie, jak i wycinanie.

Obróbka CNC, umożliwia przetwarzanie danego materiału oraz wykonanie wysoce precyzyjnych komponentów, charakteryzujących się wysoką jakością. Daje ona możliwość wykorzystywania takich materiałów, jak tworzywa sztuczne, stal, żeliwo, czy też mosiądz. Nie inaczej wygląda sam proces toczenia, w którym to precyzyjne wycinanie daje możliwość obróbki skrawaniem innych materiałów, m.in. tworzyw termoizolacyjnych, takich jak silikon, tworzyw konstrukcyjnych, PTFE, czy też gumy.

Co to jest obróbka CNC?

Opisywana metoda przygotowywania detali polega na usunięciu z danego materiału jego niepotrzebnych w tym wypadku warstw przez sterowane numerycznie maszyny. Poprzez obróbkę CNC tworzony jest element o pożądanym kształcie i wymiarach. Przy technice tej narzędzia działają według określonego schematu, który uzyskuje się poprzez zaprogramowanie interaktywnego mikrokomputera obrabiarek. Zadania w tym zakresie realizuje mający niezbędne kwalifikacje operator.

Produkt obróbki metali CNC

Skąd tak duża popularność obróbek CNC?

Obróbka CNC daje możliwość bardzo szybkiego, a jednocześnie precyzyjnego i niedrogiego opracowania danego materiału, stąd też tak duża jej popularność szczególnie w przemyśle. Cały ten proces składa się z 3 etapów. Pierwszym z nich jest tworzenie projektu przy użyciu komputera, drugim, przetworzenie powstałego projektu na plany sterowania danej maszyny, np. tokarki CNC. Trzeci zaś polega na wykonaniu projektu, który będzie całkowicie zgodny z parametrami ustalonymi przed momentem rozpoczęcia procesu. Cała praca wykonywana przez maszynę jest w pełni kontrolowana przez specjalne sterowniki CNC i oprogramowanie, a komunikacja między maszyną a operatorem odbywa się przy użyciu specjalnego interfejsu, który pozwala na wprowadzanie niezbędnych danych oraz w przypadku takiej konieczności – ich korekty.

Obróbka CNC – zapraszamy do skorzystania z naszej oferty

Przez wzgląd na fakt, iż zakup tego typu maszyn jest ogromną inwestycją, warto zgłosić się do sprawdzonej i rzetelnej firmy zajmującej się obróbką metali CNC i obróbką skrawaniem CNC – frezowaniem. W ten sposób otrzymują Państwo gwarancję otrzymania nawet najbardziej skomplikowanych elementów z zachowaniem wszelkich detali z tworzyw sztucznych. Wszystkie osoby poszukujące profesjonalistów zajmujących się obróbką CNC serdecznie zachęcamy do zapoznania się z naszą ofertą. Funkcjonujemy na rynku już od wielu lat, ciesząc się niesłabnącym zaufaniem wśród szerokiego grona naszych Klientów. Zapraszamy do kontaktu – w przypadku jakichkolwiek pytań, nasi wykwalifikowani pracownicy postarają się udzielić wszelkich niezbędnych informacji. Od lat wykonujemy usługi CNC toczenia i frezarskie w Białymstoku, wykorzystując nowoczesne centra tokarskie, i jesteśmy w tym najlepsi.

Zdjęcie w trakcie obróbki metali CNC

Jakie są najczęściej wykorzystywane rodzaje obróbki CNC?

W zaawansowanych technologicznie zakładach specjalizujących się w produkcji seryjnej możliwe jest wykonanie wielu detali o takich samych parametrach mechanicznych. Komputerowe sterowanie urządzeń numerycznych jest w tym wypadku kluczowe. Frezowanie CNC to jeden z typów skrawania, w którym wykorzystuje się specjalistyczne maszyny. Ta metoda jest używana przy tworzeniu wyrobów metalowych, ale i z tworzyw sztucznych. Najczęściej wybierana jest do wykonania gwintów. Przy usuwaniu warstwy materiału na obrabianym przedmiocie w celu uzyskania skomplikowanych kształtów dobrze sprawdzają się natomiast tokarki. Obróbka metali CNC z ich użyciem to – jak sama nazwa maszyn wskazuje – toczenie.

Komputerowe sterowanie urządzeń numerycznych ma też zastosowanie w kontekście modyfikowania elementów płaskich. Ich docinanie po określonym obrysie to kolejny typ obróbki CNC – ploterowanie. W dobrze wyposażonych zakładach produkcyjnych wykorzystywane są centra tokarskie, które umożliwiają realizację zadań o różnej charakterystyce. Wykorzystując takie obrabiarki CNC, wykonuje się zarówno wspomniane toczenie, jak i frezowanie.

Istotną kwestią jest w tym wypadku projektowanie komputerowe. Przed rozpoczęciem obróbki CNC należy wprowadzić przemyślaną koncepcję detalu – tak, by dane umożliwiały stworzenie elementów o oczekiwanych kształtach. Trudne zlecenia w tym zakresie niełatwo jest zrealizować na obrabiarkach konwencjonalnych. Znacznie lepiej sprawdzają się zautomatyzowane ciągi technologiczne, które umożliwiają realizację toczenia CNC, frezowania i ploterowania. To trzy najważniejsze metody obróbki skrawaniem z użyciem maszyn sterowanych numerycznie. Świadczymy usługi z ich użyciem – zachęcamy do kontaktu!